Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Materiály

V tropických pralesoch existuje veľa zvláštnych stromov a rastlín. Vďaka vhodným podmienkam sa tu darí vyrásť takmer každému semiačku. Bola by škoda, keby tieto skvosty prírody zostali navždy ukryté iba v tieni stromov dažďového pralesa. Karabaya je tu na to, aby sa s Vami o túto exotickú nádheru podelila. Ak ste zvedaví z akej palmy, stromu, či inej rastliny pochádza práve váš prírodný šperk, prečítajte si viac v nasledujúcich riadkoch:


Acacia (Akácia)

Acacia (Akácia)

V minulosti bola vďaka jej liečivým schopnostiam akácia považovaná za zázračný strom. Taktiež sa verilo, že slúži na odháňanie nešťastia. V Starom Egypte bolo drevo akácie využívané na stavbu lodí, nábytku a sôch. Hebrejci akáciu považovali za svätú a jedine z jej dreva vyrezávali svätostánky. Dnes sa drevo akácie stále používa na výrobu kvalitného nábytku, ale často sa i ako dekorácia pestujú obľúbené akáciové bonsaje. No a my v Karabayi vyrábame z jej semiačok krásne prírodné šperky, čím dávame možnosť šťastiu a kráse preniknúť ešte bližšie k Vám.


Algarrobo

Algarrobo

Algarrobo je strom, ktorý v Južnej Amerike domorodci nazývali "Božím Darom". To kvôli všemožným spôsobom jeho využitia aj vo veľmi suchom podnebí, v ktorom sa mu darí vďaka špeciálnym koreňom, ktoré majú schopnosť čerpať vodu z veľkej hĺbky. Pre vysoký obsah cukrov a proteínov v plodoch tieto v minulosti slúžili ako potrava. Jeho listy a kôra sa skôr používali ako potrava pre zvieratá, alebo ako hnojivo. Kvalitné drevo algarroba sa využívalo i na stavbu domov, či výrobu nábytku a dokonca sa z neho vyrábali aj lieky. Algarrobo má veľké, takmer súmerné plody, ktoré sa krásne vynímajú na šperkoch z prírodných materiálov.


Azaid

Azaid

Azaid, alebo aj Azaí, je palma, ktorá sa v Amazónii považuje za dôležitý zdroj potravy. Konkrétne sa požívajú jej plody bordovo-čiernej farby, pretože obsahujú veľa živín. Vyrába sa z nich hlavne energeticky nabitý džús, ktorý domáci nazývajú aj "Vínom z Azaid". Plody sa využívajú aj na výrobu marmelád, želé a ako príloha k mnohým jedlám. Domorodci taktiež využívajú listy tejto palmy ako krytinu na strechu svojich chatrčí. Korene a kôra ešte aj dnes slúžia na lekárenské účely. Nie nadarmo sa tento strom nazýva Stromom Života. Keďže kôstka Azaidu tvorí až 90% obsahu plodu, bola by škoda nevyužiť ju. Najširšie využitie má pri výrobe bižutérie.


Bombona

Bombona

Tak, ako najznámejší rastlinný materiál používaný na výrobu bižutérie - tagua, aj bombona je semienko pochádzajúce z palmy. Táto palma rastie v tropických dažďových pralesoch v okolí Pacifiku. Semiačka bombony májú tvar takmer perfektnej gule. V náhrdelníkoch, či iných doplnkoch, sa používa v celku alebo rezaná na rôzne tvary.


Cacho de toro (Býčí roh)

Cacho de toro (Býčí roh)

V Južnej Amerike je spomedzi mias najobľúbenejšie práve hovädzie. Či už opekané na ražni ako dobrý šťavnatý steak, alebo uvarené v polievke; v týždennom menu nesmie chýbať. Materiál, ktorý vznikne ako vedľajší produkt pri získavaní hovädzieho mäsa, sa taktiež ďalej spracováva, aby nič nevyšlo navnivoč. Tak napríklad koža hovädzieho dobytka sa spracúva a vyrábajú sa z nej kabelky, topánky, či sedačky. Býčí roh by bolo rovnako škoda nechať nazmar. Využíva sa preto ako materiál vhodný na všetky typy dekorácií, či výrobu bižutérie. Je veľmi tvárny a vďaka tejto jeho vlastnosti z neho možno vyrezávať rôzne tvary, maľovať naň, nalepovať ho atď. Vznikajú nádherné kreácie, pri ktorých často ani nie je zreteľné, z akého materiálu pochádzajú.


Calabaza (Tekvica)

Calabaza (Tekvica)

Calabaza, nám na Slovensku dobre známa ako tekvica, je rovnako ako u nás, aj v Južnej Amerike už od pradávna dôležitým zdrojom potravy. U nás tekvicové semiačka radi lúskame. V Južnej Amerike pre ne našli iné, umeleckejšie využitie. Posúďte sami na našich stránkach!


Camajoru - Camajuro

Camajoru - Camajuro

Národný strom Panamy je vysoký a pre zmenu nerastie v trópoch. Hlavný výskyt má v Strednej Amerike a na severe Južnej Ameriky. Camajoru je prispôsobený na rast v teplých oblastiach, kde sa strieda sucho s výdatnými, prudkými dažďami. V období sucha sa bráni proti strate vody tak, že nechá opadnúť všetky svoje listy. Plody tohto stromu sú veľké a slúžia ako potrava pre lesné zvery. Semiačka, či už surové, varené alebo pečené, sú konzumované domorodcami. Olej z plodu sa používa na výrobu mydla. Listy slúžia ako domáci liek proti pľúcnym neduhom a koreň tohto stromu sa využíva ako liek proti malárii. Drevo s radosťou spracovávajú stolári. Semiačka majú krásny podlhovastý tvar, ktorý nádherne vynikne v každom kúsku prírodnej bižutérie.


Congolo

Congolo

Je semiačko veľkých rozmerov a nevšednej krásy. Má tvar srdca, preto sa nazýva corazón, čo v španielčine znamená srdce. Congolo je semienko tropickej palmy nízkeho vzrastu, ktorá rastie na severných plážach Kolumbie.


Coquito de agua

Coquito de agua

Je semiačko pripomínajúce malý kokos, ktoré má v priemere okolo 5 mm. Väčšinou sa farbí na krásne hravé farby. Pekne vynikne v náušniciach, náhrdelníku, či náramku.


Dalmata

Dalmata

Dalmata je fazuľka s neodolateľnou potlačou, pripomínajúcou škvrny dalmatínskych psíkov. Rastie podobne ako odrody fazule rastúce u nás. Je to popínavá rastlina, plodmi sú struky. Fazuľky by určite výborne chutili aj v polievke, ale nebolo by škoda ich len tak zjesť? Oveľa efektnejšie pôsobia ako prírodné korálky v náhrdelníkoch, náramkoch, či náušniciach.


Diente de león (Leví zub)

Diente de león (Leví zub)

Toto pozoruhodné semiačko má tvar levieho zuba. Je to neuveriteľná hra prírody s tvarmi a farbami. Semiačko vhodné ako súčasť náhrdelníkov, pre tých, ktorí milujú zvieracie motívy, alebo majú chuť zvýrazniť sa niečim originálnym a extravagantnejším.


Enebro - Cabalonga

Enebro - Cabalonga

Strom, z ktorého pochádzajú tieto semiačka, dosahuje výšku až desiatich metrov. Má úzke dlhé listy. Často sa vysádza v parkoch a záhradách ako okrasný strom. Pochádza z amazonských pralesov. Pod škrupinou skrýva malý orech, ktorý sa používa najmä na medicínske účely. Pre svoj zvláštny tvar je veľmi vďačným kúskom na ozvláštnenie každého náhrdelníka, či naušníc.


Lágrimas de San Pedro (Slzy svätého Petra)

Lágrimas de San Pedro (Slzy svätého Petra)

Rastlina podobná kukurici je veľmi prispôsobivá, takže sa jej darí takmer v každej klíme. Pochádza z Ázie, výrazne sa jej však darí aj v tropických oblastiach Latinskej Ameriky. Keďže je to obilnina, vyrába sa z nej múka a rôzne jedlá. V Kórei a Číne je v obľube jej fermentácia a požívanie alkoholického nápoja z tejto rastliny. Lágrimas de San Pedro má tiež využitie v tradičnej medicíne. Výborne sa hodí aj ako prírodná korálka na výrobu náušníc, náramkov, náhrdelníkov, ale aj ružencov.


Orejero

Orejero

Orejero rastie vo výške 0-1200 m.n.m. Priemerná teplota pre ideálny rast sa pohybuje v rozmedzí 23-30°C. Dobre znáša aj suchá a silné vetry. Mrazy však netoleruje. Drevo sa využíva na výrobu lodí a ľahkého nábytku, jeho zaujímavé semiačka ako dekorácia, či súčasť bižutérie.


Coco (Kokos)

Coco (Kokos)

Coco je plodom palmy, ktorá prirodzene rastie na brehoch Karibského mora, Indického a Pacifického oceánu. Pestuje sa aj v iných teplých oblastiach. Kokosová palma dorastá až do výšky 30m a plody rodí až po siedmych rokoch. Semeno kokosu patrí medzi najväčšie známe semená na svete. Skladá sa z troch častí: z tvrdej vrchnej škrupiny, zo strednej bielej dužiny a z dutiny v strede, ktorá je vyplnená kokosovým mliekom. Má široké využitie v potravinárstve ako súčasť rôznych pečených aj nepečených dobrôt. V kozmetike sa pre svoje blahodárne účinky často využíva kokosový olej a z kôry plodu sa získava kokosové textilné vlákno. Dnes sa kôra kokosového orecha využíva aj ako dekorácia, či ako súčasť bižutérie.


Naranja (Pomaranč)

Naranja (Pomaranč)

V Južnej Amerike sa produkuje veľké množstvo ovocia. Pomarančovníky rastú na každom kroku. Dužina plodu sa využíva najmä na prípravu čerstvého džúsu. Využitie kôry pomaranča ako súčasť bižutérie považujeme v Karabayi za veľmi kreatívne. Okrem toho, že sa z kôry dajú vytvoriť rôzne zaujímavé motívy, bižutéria vyrobená z tohto materiálu má jedno obrovské plus - krásne vonia.


Ojo de buey (Býčie oko)

Ojo de buey (Býčie oko)

Semienko, ktoré tvarom pripomína býčie oko, možno niekedy nájsť aj pod menom Ojo de Venado (Jelenie oko). Je to semienko strednej veľkosti a svoje meno získalo práve vďaka podobnosti s okom zvieraťa. Rastlina, z ktorej toto semienko pochádza, sa nazýva Mucuna. Zvláštnosťou týchto semienok je, že často putujú morom. Pomocou Golfského prúdu sa môžu dostať až na brehy Severnej Európy.


Café

Café (Káva)

Hnedé zrniečka plné arómy, chuti, pôžitku a pohody. Pripravuje sa z nich jeden z najobľúbenejších nápojov na svete. Pravlasťou kávovníka je Etiópia. Legenda hovorí, že povzbudzujúce účinky kávy objavil pastier kôz, ktorý si všimol, že jeho stádo po spasení červených plodov kávovníka prejavuje neobvyklú čulosť. Neskôr sa káva užívala a výťažky z nej (napr. kofeín) sa dodnes využívajú ako liek. Zmienky o príprave kávy ako nápoji sa datujú od 15. storočia, prvá kaviareň bola otvorená v Istanbule a postupne sa pitie kávy rozšírilo do celého sveta. V minulosti zohrávali kaviarne dôležitú úlohu v politickom, ale aj umeleckom živote. Dnes si mnoho ludí nevie predstaviť čo i len jeden deň bez tohto lahodného nápoja. Ak ste naozajstným milovníkom kávy, určite Vás poteší náhrdelník, náušnice, či náramok z týchto zázračných zrniečok. Príjemná omamná vôna Vás bude sprevádzať po celý den.


Tagua

Tagua

Tagua je plodom palmy pochádzajúcej z Panamy. Dnes rastie aj v iných krajínách Južnej Ameriky, najmä však v Kolumbii, Ekvádore, Peru a Venezuele. Vďaka svojej zvláštnej jemnej textúre a farbe je známa aj ako rastlinná slonovina (slonovina z fauny). Už v 19. storočí sa z Taguy vyrábali gombíky. Vo veľkej obľube boli hlavne v Európe, kde dlhé roky nepoznali pôvod materiálu, z ktorého sa vyrábali. Až po otvorení Panamského prieplavu bolo tajomstvo odhalené. V súčasnosti je to najpoužívanejší rastlinný materiál na výrobu bižutérie a módnych doplnkov. Nájdete ich aj v kolekciách najznámejších módnych dizajnérov, ako Cristian Dior, Yves Saint Laurent, Valentino, Versace, či Ginocchietti.


Totumo

Totumo

Je to strom so širokou korunou s nízkym počtom konárov. Jeho plody majú veľkosť strednej tekvičky - merajú v priemere 15-25 centimetrov. Plody sú toxické, kým nedozrejú. Po dozretí ich obal zhrubne a stvrdne. V časoch, keď ľudia ešte nepoznali nádoby, bolo totumo používané na uskladňovanie vody, mlieka a iných tekutín. Napríklad pri hlavnom meste Columbie Bogota leží jazero Guatavita. Toto jazero je známe aj pod menom El Dorado, čiže Zlaté Jazero. Indiáni do neho rituálne hádzali zlaté predmety. Po príchode Španielov na toto územie sa mnohí snažili zlato pochované vo vodách jazera vyloviť. Keď sa im podarilo pozbierať všetko zlato po brehoch, začali rozmýšlať, ako znížiť hladinu, aby sa breh rozšíril. A prvý predmet, ktorým vylievali vodu, bolo práve totumo. I tak im však trvalo mesiace, kým znížili hladinu čo len o 1 meter. Dnes, keď už ľudia poznajú iné nádoby na prelievanie vody, sa kôra semena totumo využíva na iné účely. Najčastejšie sa z neho vyrezávajú dekoračné predmety, medzi nimi i náušnice. Dôkazom je i Karabaya, ktorej väčšina náušníc je vytvorená práve z maľovanej a vyrezávanej kôry totuma.


Chumbimba

Chumbimba

Chumbimba je strom stredného vzrastu, ktorý môže dorastať až do výšky 20 metrov. Je známy aj pod latinským názvom Sapindus Saponaria. Plody tohto stromu nie sú jedlé, ale majú veľmi zaujímavé využitie. Ak sa plod pošúcha, tvorí penu tak, ako nám známe mydlo. Všimli si to už pred mnohými storočiami domorodí indiáni a využívali tento plod na umývanie rúk, či pranie šiat. Bielizeň po vypratí má príjemnú vôňu a výraznú hebkosť. Keďže tento saponát má čisto prírodnú bázu, je enviromentálne neškodný, môže sa používať aj v riekach, či prírodných jazerách. Škoda len, že po príchode španielov na územie Latinskej Ameriky doviezli mydlo na živočíšnej báze a neskôr sa začalo používať priemyselné mydlo. A na mydlo indiánskych predkov sa pomaly zabúdalo. Semiačka majú čiernu farbu a guľatý tvar. Používajú sa na výrobu náhrdelníkov a ružencov.


Chirillas - Canna Indica

Chirillas - Canna Indica

O kvete, ktorý má pôvod v Južnej Amerike, vedci zistili, že sa pestoval už pred 4500 rokmi v Peru. V minulosti domorodí indiáni používali hľuzy a korene tohto kvetu ako zložku potravy. Po vyextrahovaní škrobu z neho piekli keksíky, chlieb, alebo varili kašu. Čerstvo otrhané listy sa používali ako zábal na popáleniny, alebo na zabalenie typických juhoamerických jedál, ako napríklad Tamal. Semienka sú maličké, krásnej hnedej farby a pri výrobe bižutérie slúžia najmä ako doplnok k väčším semienkam.


Chocho

Chocho

Pod týmto názvom je známa celá skupina tropických a subtropických stromov, ktoré rastú na celom svete. Ľudovo sa nazýva aj Koralovým Stromom, vďaka tvaru koruny, ktorá pripomína tohto morského živočícha. Semiačka fazuľovitého tvaru obsahujú množstvo alkaloidov a v minulosti ich Indiáni používali aj na medicínske účely.


Gualanday

Gualanday

Strom, ktorý rastie v celej Južnej Amerike, má krásne modro-fialové kvety. Pestuje sa najmä na medicínske účely, keďže napríklad taký extrakt z jeho koreňov má využitie ako liek proti pohlavným chorobám, proti hemoroidom, kŕčovým žilám, pečeňovým problémom, ekzémom, či bolestiam kĺbov. Sušené drvené listy sa prikladajú na rany, pretože účinkujú ako lokálne antiseptikum. Plody majú tvar listu a po zafarbení vyzerajú neodolateľne na každom náhrdelníku. Listy zo stromu Gualanday nám poskytujú možnosť pracovať s rôznymi tvarmi, motívmi a farbami tak, aby sme uspokojili individuálne túžby každého nášho klienta.